Avcı : Seçim öncesi yol sözü veriyorlar, seçimden sonra yolsuzluk yapıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Edremit’te çeşitli etkinliklere katılan Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Mustafa Avcı, “ Halka her seçim öncesi yol yapma sözü veren AKP’nin seçimden sonra yolsuzluktan başka bir şey yapmadığını söyledi.

Avcı : Seçim öncesi yol sözü veriyorlar, seçimden sonra yolsuzluk yapıyorlar

HDP Eş Başkan adayları, İl Eş Başkanları seçim çalışmaları kapsamında halkla buluşmayı sürdürüyor. HDP’liler bugün de Edremit, Çaldıran, Başkale, İpekyolu başta olmak üzere bütün ilçelerde halkla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

EDREMİT

HDP Edremit İlçe Örgütü ise seçim çalışmalarını Tekstil Kent ve Toptancılar Sitesini ziyaret etti. Ziyaret HDP Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı, DBP İl Başkanı Ayla Tarhan, Edremit Belediye Eş Başkan Adayları Gülcan Kaçmaz, Medeni Özer ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mukkades Karakoç katıldı.

İlk olarak Tekstil Kent’te emekçileri ziyaret eden Avcı ve beraberindekiler belediyeciliği salt proje olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu söyledi. Belediyeciliğin yerelde hayatın her alanı ile ilgili olduğunu kaydeden Avcı, halka sürekli olarak olarak yol sözü veren AKP’nin halka yolsuzluktan başka bir şey yapmadığını söyledi. Seçim kampanyasını Kürtçe yürüten ve HDP’li siyasetçiler gibi davranarak HDP seçmeninden oy isteyen AKP adayı Necdet Takva’ya tepki gösteren Avcı, onurlu Kürt halkının bu tür yalan ve dolanlara itibar etmeyeceğini söyledi.

Avcı ve beraberindekiler Tekstilkent’in ardından Toptancılar sitesini ziyaret etti ve site esnafının sorunlarını dinledi.

31 Mart'ta belediyeleri halkla geri alacağız

Mustafa Avcı, Tekstilkent ve Toptancılar Sitesi ziyaretinin ardından Edremit’e bağlı Fırat Mahallesinin seçim bürosu açılışına katıldı. Burada açılışa HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, DBP İl Başkanı Ayla Tarhan, Edremit Belediye Eş Başkan Adayları Gülcan Kaçmaz, Medeni Özer ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mukkades Karakoç ve halk katıldı.

Burada konuşan Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı "biliyorsunuz ki siyasi bir partiyiz ve tüm zulüm bizim partimizin üzerinde, buralar polis ablukasına almışlar mahalleyi, izin vermiyorlar çalışmalarımızı sürdürelim. size sadece bunu söyleyelim onların şansı Van'da ve tüm kentlerde yok. Secilmis belediyelerimize Kayyum atadılar. Onlara bu sözü verelim 31 Mart'ta halkımızla birlikte irademizi onların ayaklarının altından alıp belediye binalarını biz yöneteceğiz"dedi.

‘Edremit ya ma ye Van ya me ye serkeftin ya me ye’

105 gündür Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kırılması adına açlık grevinde olan Leyla Güveni selamlayarak söz e başlayan Edremit ilçe eş başkan adayı Gülcan Kaçmaz ise konuşmasında şunları ifade etti : "Leyla güvenin 105 günündeki eylemini selamlıyor önünde saygıyla eğiliyoruz, bugünün iki anlamı var biri 21 Şubat dünya anadil günü bu günü kutluyoruz ikincisi Fırat Mahallesinde sürekli göz altı ve baskınlar oluyor. Onları ne yapıyorsa yapsın 31 Mart'ta belediyeler geri alacağız"diye kaydetti.

Açılış sonrası biji berxedan zindana biji berxedana leyla'ye sloganları atildi.

ÇALDIRAN

Çaldıran Belediye Eş Başkan Adayları Leyla Atsak ve Faruk Demir, seçim çalışmaları kapsamında Akbaşak mahhalesini ziyaret etti. Burada köylülerle bir araya gelen ve halay çeken Eş Başkan Adayları ardından halkla genel süreci ve önümüzde ki yerel seçimleri konuştu. Burada halka hitap eden Eş Başkan Adayı Faruk Demir, Çaldıran’ın son beş yıldır hırsızlardan, yolsuzlardan kurtulduğunu söyledi. Çaldıran’ın 2014 yılında HDP’yi tercih ederek artık Çaldırmadığını kaydeden Demir, “ Çaldıran’ın ismi ardık Çaldıran değil, Çaldırmayandır” diye konuştu.

Demir:" 31 Mart günü halkımızla beraber AKP'yi tabela partisi yapacağız halkımızı açlıkla terbiye etmek isteyenlere, zorbalık yapanlara 31 mart günü gereken hesabı sandıkta soracağız. Türkiye'ye baktığımız zaman her yerde işsizlik almış başını gidiyor bizler bu işsizliklere karşı hayata geçireceğimiz projelerle işsizliği en az seviyete tutacağız. Mahallelerde koperatifler kurarak halkımız çiftçiliğe, hayvancılığa teşvik edeceğiz."dedi.

Daha sonra konuşan eş başkan adayı Leyla Atsak ise şunları söyle:" Seçim çalışmaları boyunca gittiğimiz her yerde haklımızın bu sıcak karşılamalarından dolayı gerçekten çok mutluyuz.Bizlerde bu halkın bize verdiği desteği hiç biz zaman unutmayacağız ve halkımıza layık olmak için elimizden geleni yapacağız."dedi

Yapılan konuşmaların ardından HDP heyeti ve halk bir arada halay çektiler.

BAŞKALE

Başkale Belediye Eş Başkan Adayı Şengül Polat ise seçim çalışmalarını katıldığı özgün kadın toplantılarıyla sürdürdü. Yeni Mahalle’de kadınlarla bir araya gelen Polat, kadınların bir yandan erkek egemen anlayışa karşı mücadele yürütürken, bir yandan da partisine sahip çıktığını vurguladı. Polat, bütün kadınları 31 Mart’ta bir kez daha iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

İPEKYOLU

Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren İpekyolu Belediye Eş Başkan Adaylarımız Şehzade Kurt ve Azim Yacan Cevdet Paşa Mahallesinde halkla bir araya geldi. Yaşanan sorunlar hakkında mahalle halkından bilgi alan Yacan ve Kurt yaptıkları konuşmalarda, “ Kayyumların AKP’nin Belediye Başkanları olarak çalıştığını ve halka hizmet üretemedikleri gibi illüzyon yaratarak hizmet ürettiği şeklinde algı yaratıyorlar. 17 yıldır yapamadıklarını şimdi halka seçim vaadi olarak sunuyorlar. AKP’nin iler-tutar bir yanı kalmamıştır. AKP ve Kayyumları 31 Mart sabahı bu topraklarda siyasi olarak bitmiş olacaktır.” Diye konuştu.

GÜRPINAR 

Gürpınar'da ise seçim çalışmaları aralıksız sürüyor. Gürpınar'da HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ile İlçe Yöneticileri Selexane köyünde halkla bir araya geldi. Köy sakinlerine hitaben konuşan Orhan, tüm halkı HDP etrafında kenetlenmeye çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 17:26
YORUM EKLE