Amed'de açlık grevine müdahale Van'da protesto edildi

DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve cezaevlerinde açlık grevi eylemini sürdüren yüzlerce tutuklu ve hükümlüye destek olmak amacıyla Amed il binasında gerçekleşen açlık grevi eylemine yönelik polis müdahalesi Van’da kitlesel olarak protesto edildi.

Amed'de açlık grevine müdahale Van'da protesto edildi

DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve süren açlık grevi eylemlerine destek olmak amacıyla Amed il binasında gerçekleşen açlık grevi eylemine yönelik polis müdahalesi Van’da kitlesel olarak protesto edildi.

Süren açlık grevlerine yönelik HDP Amed İl binasında HDP Milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın da aralarında bulunduğu  bir çok kişi tarafından başlatılan açlık grevine yönelik polis müdahalesine ilişkin HDP Van İl binasında gerçekleşen basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, DTK temscileri, TJA Aktivistleri, Barış Anneleri ve halk katıldı.

Basın açıklamasında konuşan HDP İl Yöneticisi Nesibe Akdağ, Bildiğiniz üzere,.. Bugün 122’inci gününde olan DTK Eşbaşkanı Sayın Leyla Güven öncülüğünde açlık grevi yayılarak devam ediyor. 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerinde açlık grevi eylemleri başlatıldı. Şu anda on binlerce arkadaşımız açlık grevi direnişini sürdürüyor. Bu arkadaşlarımıza destek vermek ve bu halkın meşru taleplerini desteklemek adına bir vekilimizin de içinde olduğu 6 kişi HDP Amed il binasında dün açlık grevi başlattı.

Ancak bu demokratik eyleme dün akşam saat 21.00 sıralarında müdahale eden polis, Amed il binamı kuşatarak arkadaşlarımızı darp etmiş ve bir çok arkadaşımızı da gözaltına al mıştır. Bütün ikazlarımıza rağmen, yasal siyasal bir kurum olan partimizi her gün elinizi kolunuzu sallayarak gelip basılması hukuksuzluktur ve bu kabul edilemez.. Halkımızın seçtiği milletvekilleri dün akşam linç edildi. İl binamıza silahlarla, kar maskeliler ve robocoplar girerek bir vahşeti uyguladı.” Dedi.

Açlık grevi eylemlerinin temel amacının demokratik bir Türkiye olduğunu belirten Akdağ, “ Açlık grevi eylemlerine karşı ayrımcılığı körükleyen, kutuplaştıran Türkiye’yi kamplara bölgelere ayıran bir anlayışın saldırılarıyla karşı karşıyayız.Sayın Leyla Güven ve diğer arkadaşlarımızın talepleri bizim taleplerimizdir. Bu taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Açlık grevi direnişlerine karşı gerçekleşen gayrı hukuki tutumu asla kabul etmiyoruz. Yaşadığımız hukuksuzluklar Kürtlere karşı derin bir düşmanlığın ifadesidir.Amed’de son olarak partimize, halkımıza ve m illetvekillerimize yönelik gerçekleşen saldırılar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösteren açıklamalarından bağımsız değildir. 31 Mart seçimlerinde kaybedeceğini gören AKP’nin bu son saldırıları da kamuoyunun vicdanında mahkum etmekten kurtarmayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Konuşmasında hükümete çağrıda bulunan Akdağ, “AKP hükümetine çağrımız bu saldırılara ve tecrite son vermesidir. Tecrite son verilmesi de Türkiye halklarının yararına olacaktır.Tüm halkımıza ve demokratik kamuoyuna çağrımız vekillerini, iradelerini yalnız bırakmamalarıdır, dayanışma içinde olalım. Son olarak, antidemokratik uygulamaları şiddetle kınadığımızı bir kez daha belirtiyoruz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 14:47
YORUM EKLE