AKP'ye yakın anket şirketleri açıkladı : HDP dikkate alındığında AKP için büyük risk var

İki anket şirketi açıkladı; işte yerel seçim öncesinde partilerin oy oranı

AKP'ye yakın anket şirketleri açıkladı : HDP dikkate alındığında AKP için büyük risk var

VANHABERDAR - İki anket şirketi açıkladı; işte yerel seçim öncesinde partilerin oy oranı

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir ve Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar yerel seçim öncesi ellerindeki son anketi açıkladı. OPTİMAR'ın yaptığı son çalışmaya göre İstanbul'da AKP ile CHP arasındaki fark kapanırken, Andy-Ar'a göre ise AKP bazı bölgelerde oy oranıyla 'şaşırtabilir.’

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir, Ağustos sonu, Eylül başında 1787 kişiyle yüz yüze yaptırdıkları araştırmayı Star'dan Fadime Özkan'a açıkladı. Taşdemir, 'yerelde partimin adayına oy veririm' diyenlerin oranının yüzde 49.5 olduğunu söyledi.

Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar ise yerel seçim öncesi elindeki önemli verileri Akşam'dan Pınar Işık'a açıkladı.

'Yerelde partimin adayına oy veririm' diyenler yüzde 49.5

İşte OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir'in elindeki son anket:

''Araştırmaya göre, "yerelde partimin adayına oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 49.5 oranında. En beğendiğim adaya veririm, diyenler yüzde 40.6. Desteklediğim partinin adayına oy veririm diyenlerde dağılım AK Parti yüzde 61.5, CHP yüzde 56.5, MHP yüzde 44.8, HDP yüzde 32.6, İYİ Parti yüzde 42.2, SP yüzde yüzde 19. Parti aidiyetleri, oy oranları yüksek olan AK Parti ve CHP'de yüksek, SP, İYİ Parti ve MHP'de düşük.

“İstanbul'da fark kapandı”

İstanbul'da önceki yerel seçimde CHP ile arada büyük fark olmamakla birlikte muhtemel ve uzun süreli ittifak yaptıkları HDP de dikkate alındığında belli ölçüde risk var gibi. Hala alabilecek durumda AK Parti ama aday önemli. Alamaz ise 16 Nisan ve 24 Haziran seçimlerindeki oyların geriye gitme algısı pekişir ve psikolojik etkisi itibariyle yükseliş trendi durmuş, yüzde 40'lara sıkışmış bir AK Parti algısı kalır.

Andy-Ar araştırma ve anket şirketi Sahibi Faruk Acar'da Ak Parti'nin gerçek oyu yüzde 40 ve üzeridir

YORUM EKLE