AKP'ye oy veren Kürt seçmene çağrı!

Kürt seçmen AKP ve Takva’ya neden oy vermez?

AKP'ye oy veren Kürt seçmene çağrı!

OKTAY CANDEMİR

‘AK Parti’ye gönül vermiş ve o partiye inanmış Vanlı hemşerilerimiz, yakınlarımız, dostlarımız…

Yıllarca AK Parti’ye oy vermenizin çeşitli gerekçe ve sebepleri vardı… Buda anlaşılabilir bir durumdu çünkü; ‘AK Parti’ Kürt sorununu çözeceğini söylüyor, ülkeye demokrasiyi getireceğini meydan meydan gezerek anlatıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü' getireceklerini söyleyerek, Türkiye’de ötekileştirilen geniş halk kitlelerinden aldığı oylarla iktidara geldi.

Ülkenin yarısı bu yüzden yıllarca ‘AK Parti’ye oy verdi ve sizde buna binaen yıllarca destek verdiniz…

Ama eminim ki bugün büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. ‘AK Parti’, Kürt sorununu çözmek yerine artık MHP’nin ortağı ve ‘Ya sev ya terket’ noktasına geldi.

Artık ‘AK Parti’ yok, ‘AKP’ var!

Sakın, ‘Çözümü şu engelledi, bu engelledi’ propagandasına aldanmayın. Öyle bir şey yok! AKP, çözümün ve demokrasinin artık işine gelmediğini ve kendisine kaybettirdiğini anladığı anda bunu bırakarak yüzünü milliyetçiliğe döndü ve 5 yıldır en sert milliyetçi politikaları uyguluyor.

‘Kürt kardeşlerimle bir sorunum yok, teröristlerle sorunum var’ diyor, bir bakıyorsunuz Irak Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referanduma en sert tepkiyi gösteriyor…

‘Kürt kardeşlerimle sorunum yok, teröristlerle sorunum var’ diyor, bir bakıyorsunuz, ‘Kürt kardeşlerim’ dediği 6 milyon insanın oy verdiği partiye ‘Defolun Kürdistan’a gidin’ diyor…

‘Kürt kardeşlerim’ diyor ama, ne alakası var ise, ‘Terör örgütü bu çocuk yapma işini iyi yapıyor’ diyerek Kürt nüfusunun artmasından duyduğu kaygıyı dile getiriyor.

AKP, kendisine oy veren Kürtlere bile ‘Kürt’, ‘Kürt halkı’ demedi ve hep, ‘Kürt kökenli yurttaşlarım’ diyerek arkadan dolanmayı tercih etti.

Siz, AKP’ye oy verdiniz ama; onların, öz kimliğinizle hitap etmeye dahi dilleri dönmedi.

Siz, hala AKP’nin 2002 çizgisine döneceğini düşünüyorsanız…ki; (Demokrasiyi ve barışı hedeflerine ulaşıncaya kadar bir araç olarak kullandıklarını gördük… ) artık bu mümkün değil. AKP şu an ki yoldan dönmez dönemez…

2002 kuruluşçularından olan Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Ali Babacan bu yüzden bugün bir parti kurmak için kıvranıp duruyorlar.

AKP artık iktidarını milliyetçilikle, ‘ezan edebiyatı’ ile sürdürmeye çalışacak… Çünkü, artık anlatabilecekleri başka bir hikayeleri kalmadı.

Size bunları okurken biliyorum, ‘ Ama o diğer partilerde böyle böyle yaptı’ diye düşünüyorsunuz.

Zaten, 17 yıldır iktidarları boyunca tüm başarısızlıklarını hep diğer partilerle örtbas ederek sizden oy aldılar.

AKP kendi yanlışlarını, önce ki hükümetlerin yanlışları ile örtmeye çalışıyor. Halbuki, Cumhuriyet tarihinde DP dahil hiçbir siyasi parti ve lider halktan bu desteği almadı, bu kadar güçlü olmadı

Geldikleri noktada başaramadılar ve tanzim satış noktalarıyla da ‘concordato’ ilan ettiler.

28 Şubat’ın mazlumları, 27 Nisan’ın mağdurları, olarak beraber yürüdükleri yol bitti artık.17 yılda yönettikleri ülkenin geldiği noktada; yüzbinlerce KHK mağduru, ötekileştirilen ‘Ya sev ya terket’ denilen milyonlarca insan ve artık tanımı belirsiz yüzbinlerce ‘Terörist’ (!) var.

Gelelim Van’a,

En güçlü, en reformist, en liberal, en demokratım dediği dönemlerde bile Van’a bir şey yapmamış olan AKP hükümetinin bugün ‘En Milliyetçi’ dönemin de Van’a yatırım yapacağını mı düşünüyorsunuz?

Ve artık yapmak istese de yapamaz, çünkü o para da yok zaten…

AKP sizden artık oy alamayacağını düşündüğü için bu sefer başınıza daha büyük bir bela olan Necdet Takva’yı sardı.

2002 kuruluş felsefesini kaybeden ve artık dönüşü olmayan yola giren AKP, şimdi Necdet Takva’yı sizin önünüze koyarak o eski ‘Askeri Vesayet ile çarpışan, Kürt sorununu çözmek isteyen, muhafazakar demokrat’ algısını diri tutarak duygularınızı sömürmeye çalışıyor.

MHP ile ortak olan AKP, buna karşı ortaya koyacağınız tepkiyi dizginlemek için önünüze Necdet Takva’yı koyarak denge kurmaya çalışıyor.

Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’da, AKP Yönetimi de Van’da Takva ile kazanamayacağını biliyor; ama en azından MHP ittifakına tepkinizden oy vermeme ihtimalinizi düşünerek, Takva ile bu tepkinizi dizginlemeye ve bölgede 17 yıldır olagelen oylarını ‘Konsolide’ etmek istiyor.

Van’da sizin yüzde 30’luk oy oranınız AKP’ye yetiyor, artıyor bile… Sizinle ilgili hesapları bundan ibaret.

AKP oy veren Vanlı yurttaşlarımız… Hepinizin ideallerini, duygularını görüyor, tahmin edebiliyorum. Size basit bir soru soracam… Necdet Takva’nın sizin yaşam tarzınızla, inancınızla, ideallerinizle ne ilgisi var?

2002’de yola çıktığınız partiniz Necdet Takva’ya mı kaldı?

Necdet Takva, zaten bu kentte seçimleri kazanamayacak ve inanın ona verdiğiniz her oy boşuna gidecek.

O da kazanamayacağını biliyor ama sizden alacağı oylarla ilk genel seçimde milletvekili olmayı planlıyor… Sizi burada kullanılacak bir enstrüman olarak görüyor o kadar!

Takva’nın bu kentte alacağı 1 oy bile hepimiz için büyük kayıptır. Bakmayın yarattığı illuzyona, vizyon açıklamalarına. Bölgemizin bizzat Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından ekonomik olarak geri bırakılmasının yarattığı boşluğu doldurma iddiasıyla ve buna binaen sizden oy istiyor ama Takva’nın yiyeceği Pekmez, en fazla gideceği Antep'tir 

Bir düşünün lütfen… Yıllarca kendisine destek veren siyasi partiyi ve kişileri sırtından hançerleyen Takva, yarın işler tersine döndüğünde size neler yapmaz?

O hançer bugün sizin bağrınıza saplanıyor… Farkında mısınız?

YORUM EKLE