AKP Iğdır'da seçime girmeyecek, MHP adayını destekleyecek

Cumhur‘ ve ‘Millet‘ ittifaklarının işbirliği coğrafyasını genişletme çabalarında sekiz ilden daha aday çekme kararları alındığı öğrenildi.

AKP Iğdır'da seçime girmeyecek, MHP adayını destekleyecek

AKP ve MHP yapılan son değerlendirmelerin ışığında 32 ilde yaptıkları seçim ittifakını 81 ile yaymanın yolarını aramaya karar vermişti. CHP ve İYİ Parti de ittifakı genişletme çabasındaydı. Varılan yeni uzlaşmayla ilgili ilk bilgiler sızmaya başladı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında parti kurmaylarından aldığı bilgi ışığında uzlaşmaya varılan illeri yazdı.

MHP üç ilde aday çekiyor

Durum şu:

-Çanakkale, Edirne, Bilecik’te MHP adayı geri çekilip AKP adayı ile yola devam edilecek. Ayrıca MHP, Bilecik ile birlikte büyük ilçeler Bozüyük ve Pazar’da da adayını çekecek. Buna karşın AKP de aynı ilin bazı ilçelerindeki adaylarını göstermeyip MHP adayını destekleyecek.

AKP’nin çekileceği iki il

-Kars ve Iğdır’da ise AKP’nin aday göstermeyip MHP adayı ile yola devam edilmesi planlanıyor.

‘Cumhur’da sıradaki 11 il

Ağrı, Bartın, Bolu, Yalova, Siirt, Bitlis, Bingöl, Burdur, Giresun, Hakkari ve Şırnak ile bunların ilçelerinde de yine ilan edilen adayların geri çekilerek, güçlü olan partinin adayıyla devam edilmesi öngörülüyor.

CHP ve İYİ Parti’nin yeni uzlaşmaları

CHP ve İYİ Parti ittifakında ise son durum şöyle:

-İYİ Parti Amasya ve Sivas’ta aday göstermeyip CHP ayına destek verecek.

-Niğde’de CHP adayını çekiyor.

‘Millet’te hedef 60 il

CHP-İYİ Parti’nin daha önce 51 yerde sağladıkları ittifakı 10 ilde daha hayata geçirmekte kararlı oldukları ve sayının 60’a yaklaşma ihtimalinin bulunduğu bildirildi.

YORUM EKLE