1993’de İSKİ, 2018’de VASKİ... İhale, Rüşvet, entrika!!!

İSKİ skandalını muhtemelen hatırlarsınız… Hürriyet Muhabiri Yıldırım Çavlı’nın ortaya çıkardığı skandal.İstanbul’un en önemli kamu kurumlarından olan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (İSKİ) insanı hayretlere düşüren bir yolsuzluklar vakası ortaya çıkmış ve kurumu denetleyen müfettişler bile ‘Böyle bir kurnazlık görmedik. Bin tane personel ayarlayıp organize bir biçimde büyük yolsuzluklar yapılmış’ diyerek skandalı resmen açıklamıştı.

1993’de İSKİ, 2018’de VASKİ... İhale, Rüşvet, entrika!!!

Yaşı 40 civarında olanlar İSKİ skandalını muhtemelen hatırlarsınız… Hürriyet Muhabiri Yıldırım Çavlı’nın ortaya çıkardığı skandal.İstanbul’un en önemli kamu kurumlarından olan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (İSKİ) insanı hayretlere düşüren bir yolsuzluklar vakası ortaya çıkmış ve kurumu denetleyen müfettişler bile, ‘Böyle bir kurnazlık görmedik. Bin tane personel ayarlayıp organize bir biçimde büyük yolsuzluklar yapılmış’ diyerek skandalı resmen açıklamıştı.

Son günlerde Van basınında Van Su Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nde (VASKİ) yaşananlar bana İSKİ skandalını hatırlattı. İSKİ’de skandalın patlak vermesinin sebebi Müdür Ergün Göknel’in özel hayatında yaşadığı sorunlardı ama VASKİ’de yaşananlar ise çok açık ve net bir biçimde Van’ın gündemine düştü.

Bu iddiaların ne kadar doğru, ne kadar yalan olduğunu bilemeyiz. Bu konuda ciddi bir müfettiş incelemesinin yapılması şart ancak, VASKİ’de yaşanılanlara dair anlatılanlarda yenilir yutulur cinsten değil.

İddialara ilişkin Van yerel basınınıda çıkan haberleri okudum, açıkçası bende olayın doğruluğunu araştırdım ve bazı sonuçlara ulaştım. Öğrendiklerim, duyduklarım beni gerçekten hayrete düşürdü. 

VASKİ’de neler oluyor, neler söyleniyor?

Bunları size tek tek anlatacam…

İŞTE İDDİALAR!

Van Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nde (VASKİ), ihale ve işe alımlarda yapılan usüzlüzlükler yapılıyor. Son olarak AKP Elazığı Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Ali Tekataş ve kurum içinde oluşturduğu oligarşi, ihalelerde istemedikleri firmaları mafyavari yöntemlerle devre dışı bırakıyor.

Van’da bir süredir yolsuzluklar gündeme gelen VASKİ’de yoğun yolsuzluk iddiaları hakkında inceleme başlatılmamasından cesaret alan VASKİ Müdürü Ali Tekataş ve kurduğu ‘Organize işler Ekibi’, VASKİ Genel Müdürlüğünün özel bütçesinin 5 kart arttırılması, Tekataş’ın kendi reklamı için medyaya aktardığı paralar, beşyıldızlı otellerde verilen ve konaklama masrafları ile ihalelerde yapılan usülsüzlükler dikkat çekiyor.VASKİ Genel Müdür Ali Tekataş, Genel Sekreter E.C, Tekataş’ın yeğeni T.I, M.N.Ö, H.A, H.Y ve H.Ş’den oluşuyor. Bu kişilerin personel içinde ‘Kozmik Oda’ diye konuşulan 4 ayrı özel odası var ve bu odalara kimse alınmıyor.

‘Van’da adam olmadığı için beni getirdiler’

‘Van’da adam yok, o yüzden beni getirdiler, beni devlet Bahçeli baba buraya getirdi’ diyerek Van halkını aşağılayan Ali Tekataş’ın Genel Müdür olduğu VASKİ’nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız olanlarda var. Yaşananların dışarı sızmaması için VASKİ’de adeta baskı mekanizması kurulmasına rağmen gelen bilgiler ve anlatılanlar yaşananların vahametini ortaya koyuyor.

Tekataş ilk iş olarak kurum içinde ki önemli müdürlüklere kendisiyle anlaşabilecek, uyum gösteribilecek ve sözünden çıkmayan E.Ç ve birkaç yandaşını getirdi.

‘İhaleleri kardeşi B. Tekataş veriyor’

AKP’den aday adayı olduğu memleketi Elazığ’a büyük önem veren Tekataş, sözleşmeli personelini ise Elazığlılardan oluşturdu. Son 2 yıl içinde 50’nin üzerinde AKP yandaşı Elazığ’lı Van’a getirilerek VASKİ’de işe başladı.Koruması olarak yeğeni T.I’ı işe alan Tekataş’ın işe aldığı kişiler arasında kardeşide var. Personel alımında yakınlarını gözeten Tekataş, listesi AKP Van İl Başkanlığının verdiği 350 kişiyi de VASKİ’de işe aldı.

‘İhalelerde bıktırma yöntemi uygulanıyor’

VASKİ’de yapılan ihaleler ise en can alıcı nokta olarak karşımıza çıkıyor. Burada bıktırma yöntemi uygulanıyor. İhalelere giren Vanlı firmaların ödemeleri yapılmıyor ya da zamana yayılarak ödeniyor. Bu şekilde Vanlı firmaların ihaleye girişleri engellenirken, israr eden firmalara ise ‘Van’ın tüm belediyeleri bizde, ısrar ederseniz bir daha tek ihalele alamazsınız’ denilerek tehdit ediliyor.İhale komisyonunu kendine yakın kişilerden oluşturan Tekataş, ihaleleri  yandaş firmalar talip oluncaya kadar bekletiyor.

Vanlı firmaya verilen ihaleler iptal edildi

Bu yıl içinde yapılan bir ihaleyi Vanlı bir temizlik firması kazanmasına rağmen, ancak Ali Tekataş’ın kardeşi B.Tekataş’ın müdahalesi üzerine ihale başka bir firmaya verildi. Tekataş'ın yaveri E.Ç’nin Vanlı firmayı arayarak ‘İhalenin gerekli şartlarını taşımadığınız tespit edilmiştir, bu yüzden ihaleyi iptal ettik’ dediği ortaya çıktı.

Kocaeli parkı ihalesinede dahil olarak, ihalelerin Ali Tekataş’ın kardeşi olan B. Tekataş’ın önerileriyle yapılmasını kararlaştırdı.

Van ve Elazığ medyasına para aktararak reklamını yapıyor

Tekataş tüm bunları yaparak kentin her yanına reklam ve ilanlarla ‘Ali Tekataş Van’ı değiştiriyor’, ‘Gakkoş Ali’den gardaş Van’a büyük yatırımlar’, ‘Van’da önce Vali, sonra Ali’ sloganlarla algı operasyonları da yürütüyor.Reklamı çok seven ve sürekli medyada görünmeye çalışan Tekataş, DBP’li Belediye döneminde yapılan tüm hizmet ve çalışmaları kendi döneminde yapılmış gösteriyor. Örneğin araç takip sistemi DBP’li Belediye döneminde getirilen bir uygulama olmasına rağmen kendisinin yaptığı konusunda basına açıklamalarda bulunuyor.Tekataş, Van yerel medyasına ciddi paralar aktarmasına rağmen bununla yetinmeyerek Elazığ medyasında da reklamını yapıyor. Elazığ medyasına yüksek miktarda para ödeyen Tekataş, böylelikle ileriki zamanlarda Elazığ Belediye Başkanlığı hayalini gerçekleştirmek istiyor.

Van’ın parasıyla Elazığ’a yatırım yapıyor

Van’da VASKİ Genel Müdürü olan Tekataş, Van halkının parasıyla Elazığ’a yatırımlar yapıyor. Elazığspor’a destek adı altında para aktaran Tektaş, Keban Mezarlık projesinin tüm ücretini VASKİ’den ödedi. Elazığ’dan getirdiği kişilerin tüm tatil masraflarını da kurum giderinden ödeyen Tekataş, bu şekilde Elazığlı hemşerilerine Van’ta tatil yaptırıyor.

Köylüsüne hem ihale verdi, hemde sözleşmeli personel yaptı

Ali Tekataş’ın köylüsü olan C.Ş Van Kalesi yanındaki Kültür Park ve Cafeteryayı işletiyor. Tekataş ve yaveri E.Ç özel konuklarını ve bütün misafirlerini burada en güzel şekilde ağırlıyor ve bütün masraflar özel kalem bütçesinden karşanıyor. Köylüsü C.Ş’ye çay ihalesini vermekle yetinmeyen Tekataş, C.Ş’yi sözleşmeli personel olarakta VASKİ’ye aldırdı.Genel İşçi alımlarında rüşvet ise üniversitede M.H olarak bilinen aracılar vasıtasıyla alınıyor.

Kaynak : vanhavadis

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 3 ay Önce

Kendi hemşerinizle sahip cıkmadınız hem Vanlı hemde bilgiliydi tabiki Elazığ lı gelir har vurur harman savurur

Halil wan.
Halil wan. - 3 ay Önce

Adamın aslında demek istediği akpnin içinde adam yoktu onun için ben geldim.necdet takva ve vandaki bütün akpliler için söylemiş.maşAllah adam güzel çalışmış,bırakın bir memur atanmasını sanki vaskiyi satın almış.

Okan
Okan - 3 ay Önce

bütün yolsuzlukları kınıyorum