Temel Van’da konuştu : Açlık grevlerinde ki arkadaşlarımızın sesine ses katalım

HDP Van Milletvekili Tayyip Temel ve İpekyolu Eş Başkan Adayı Azim Yacan, Van Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri Durağı’nı ziyaret etti. Burada konuşan HDP Van Milletvekili Tayip Temel, süren açlık grevi eylemlerine dikkat çekerek, “ Açlık grevinde olan arkadaşlarımızın sağlık durumu artık kritik bir aşamaya geldi.” Diye konuştu.

Temel Van’da konuştu : Açlık grevlerinde ki arkadaşlarımızın sesine ses katalım

HDP Van’da seçim çalışmalarını sürdürüyor. HDP Van Milletvekili Tayip  Temel ve Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan ilçe merkezinde esnaf ziyaretlerinde halkla bir araya geldi. Temel ve Yacan’ın bugün ilk durağı Van Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri Durağı oldu.
Ziyaret sırasında Halk Otobüs Durağının çalışanları tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Temel ve Yacan, ardından şoför esnafıyla sohbet etti.

Burada ilk olarak söz alan İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan, “ Sizin bu sıcak yaklaşımlarınız ve samimiyetiniz bizim için büyük moraldir. Ülkeyi kayyumlar yönetiyor, onlar bugüne kadar burada yaşamadı ve bundan sonra da buradaya yaşayamayacak. Dolayısıyla bu kente ve insanına karşı bir sorumluluk hisetmiyorlar. Bin  bir zahmetle güçlükle sandık başına gidiyoruz, oy kullanıyoruz ve sonra belediyemize kayyum atanıyor. Bu halkın iradesine bir saygısızlıktır. İstanbul ve Ankara gibi yerlerde Belediye Başkanlarını görevden aldı ama ertesi gün belediye meclisi yeni başkanını seçti. Ancak burada buna izin vermiyorlar ve kayyum atıyorlar. Biz seçilmişler sizlere karşı sorumluyuz ve görevimizi yapamadığımız zaman vicdanımız bizi rahatsız eder. İpekyolu’nun tüm sorunlarıyla ilgilendiğimiz gibi şoför esnafımıızn sorunlarıylada yakından ilgileneceğiz.” Diye konuştu.

TEMEL : BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Yacan’ın ardından konuşan HDP Van Milletvekili Tayip Temel, “ Bu şehirde yaşayan her bireyin, genelde halkın fikirleri bizim için çok değerlidir. Bu kentin insanını yaşamının devamı ve düzeni için belediyeler elbette önemlidir. Bu açıdan yönelteceğiniz eleştiriler  değerlidir. Bu kentin sahibi sizlersiniz. Sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz. Sizlerde seçimlerden önce sorun ve eleştirilerinizi mutlaka iletin. Biz Eleştiri-Özeleştiri geleneğinden gelen bir partiyiz. Bizim de hatalarımız, eksikliklerimiz var. Bunu birlikte konuşacağız ve düzelteceğiz.” Dedi.

‘ÜLKEMİZİ EDİRNE’DEN HAKKARİ’YE İNŞAAT ALANINA ÇEVİRDİLER’

Belediye seçimlerinin önemli olduğunu ancak Kürt halkının çok ağır bir süreçten geçtiğini vurgulayan Temel,  “ Van’ın park problemi var dediniz. Bizim belediye döneminde yapılan otopark yıkılarak AVM yapıldı. Halkımızın hassasiyetleri, sorunları onların umrunda değil. Edirne’den Hakkari’ye ülkeyi boydan boya inşaat ve rant alanına dönüştürdüler. Tamamen beton üzerine kurumuş bir zihniyetle karşı karşıyayız.” 

‘TEK GÜNDEMİMİZ BELEDİYELER DEĞİLDİR’

Konuşmasında süren açlık grevi eylemlerine de değinen Temel konuşmasını şöyle sürdürdü :  “ Şu anda yüzlerce arkadaşımız açlık grevi eyleminde. Hassas ve kritik bir dönemdeyiz. Açlık grevinde ki arkadaşlarımızın artık neredeyse gözleri göremez duruma geldi. Leyla Güven ve diğer bütün arkadaşlarımızın taleplerini duyurmamız lazım. Belediyeler bizim için önemlidir ama biz tek gündemimiz Belediyeler değildir. Türkiye tarihinde görülmemiş bir dönem yaşadık. Bir insan mahkemede cezası kesinleşmeden işten atılmazdı ama son 3 yıldır neredeyse ‘Kürt’ olduğunu söyleyen herkesin işine sorgusuz sualsiz son verdiler. Türkiye tarihinde böyle bir zorbalık görülmedi ve 1 Nisan’da kesinlikle gidecekler. Kazanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”
Temel’in konuşmasının ardından Otobüs şoförleri yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 15:24
YORUM EKLE