HDP ‘Xaçort’ Mahallesi’nde seçim bürosunu açtı

HDP İpekyolu İlçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi seçim bürosunu Eş Başkan adayı Azim Yacan ve halkın yoğun katılımıyla açtı.

HDP ‘Xaçort’ Mahallesi’nde seçim bürosunu açtı

VANHABERDAR - İpekyolu İlçesi’ne bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi seçim bürosunun açılışına İpekyolu Eş Bşakan Adayı Azim Yacan, DTK Temsilcileri, HDP Wan Gençlik Meclisi, TJA Aktivistleri, Barış Anneleri ve yüzlerce kişi katıldı.

YACAN : AKP TÜCCAR PARTİSİDİR, SAVAŞTAN KAZANDIĞINI İÇİN BARIŞI İSTEMİYOR

Açılış konuşmasını yapan İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan, tecrit politikalarına ve 112 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’in sağlık durumunun geldiği kritik aşamaya dikkat çekti. Kürt sorununun çözümü ve ülkenin yeniden normalleşmesi için tecritin kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Yacan, “ İmralı’da tecrit, tüm Türkiye halklarına tecrittir. Tecrit insanlık suçudur, tecrit hukukun ortadan kaldırılmasıdır, tecrit daha fazla çatışma ve ölüm demektir. Buna derhal son verin ve ülkeyi içine soktuğunuz bu çıkmazdan çıkarın. Ama gördüğümüz kaderiyle AKP’nin böyle bir niyeti yok… AKP’nin politikası ‘Ne kadar savaş o kadar oy’ politikasıdır… Tüccar kafasıyla ülkeyi yönetmeye çalışanların ülkeyi getirdikleri nokta ortadadır. “ diye konuştu.

‘XAÇORT GERÇEĞİ MÜCADELE GERÇEĞİDİR ’

Xaçort mahallesinin etrafının 30 yıldır tanklarla çevrildiğini, caddelerinde panzerlerin dolaştığını ve geçmişte mahalle halkının sokak ortasında infaz edildiğini hatırlatan Yacan, “Xaçort halkı bir daha gösterdiki partisi ve iradesinin yanındadır. her büro açılışlarında ablukalar altında halkın katılımını korkuyla engellemek istiyorlar . ama halk bu engellemelere rağmen bizimle meydanlarda mahallede ve sokakta omuz omuza çalışıyor haklı mücadelesini savunuyor. Kayyımlar bu halkın ne geleceğidir nede bir gerçeğidir.Bu büyük baskılara rağmen Xaçort Mahallesi halkı asla mücadelesinden taviz vermedi, yılmadı ve yılmayacak. 31 Mart’ta Xaçort Mahallesi halkı adına ve şanına yakışır bir tavrı sandıkta ortaya koyacaktır. Buna olan inancımız tamdır. Xaçort Van’ın kalesidir ve bu böyle kalmaya devam edecek.” İfadelerini kullandı.

HDP İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan, seçim bürosunun açılışının ardından taziye ziyaretlerine katıldı. Yacan daha sonra seçim çalışmasını Taksici ve Minibüs esnafını ziyaret ederek sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 15:37
YORUM EKLE