Dolar yükselmeyi bıraktı ucuşa geçti... Dolar ve euro da son durum

ABD'nin yaptırım kararı sonrasında haftaya düşüşle başlayan TL, devam eden günlerde ABD ve Türk Heyeti'nin yaptığı görüşmeden somut çözüm çıkmaması sonrasında değer kaybını genişletti.

Dolar yükselmeyi bıraktı ucuşa geçti... Dolar ve euro da son durum

VANHABERDAR - ABD'nin yaptırım kararı sonrasında haftaya düşüşle başlayan TL, devam eden günlerde ABD ve Türk Heyeti'nin yaptığı görüşmeden somut çözüm çıkmaması sonrasında değer kaybını genişletti.

Hafta başından bugüne üst üste rekor kıran döviz kurlarındaki ataklar bugün de sürüyor.

Türk Lirası, şu saatlerde döviz kurları karşısında tarihinin en sert düşüşünü yaşıyor.

USD/TRY kuru %10 üzeride yükselişle 6,4684

EURTRY kuru %9,50 yükselişle 7,2067

GBP/TRY kuru %12 yükselişle 8,2741

Gram Altın 240 TL

Gösterge faiz 22,80 ile tarihi rekor seviyelere yükseldi.

ABD ve Türk Heyetinin yaptığı görüşme sonrasında ABD'den 'görüşmelerin devam ettiği' açıklaması geldi ve Türk Heyeti dün ülkeye döndü. Gece ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de yaptığı konuşmasında kurdaki yükseliş için 'Bugün dünden daha iyiyiz, yarın bugünden de iyi olacağız. Hiç bundan endişeniz olmasın. Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Şunu unutmayın, onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah'ımız var' açıklamasında bulundu.

Böylece Türk lirasının yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 50'ye ulaştı.

Böylece 2018, henüz tamamlanmamış olmasına karşın liranın dalgalı kur rejimine geçilmesinden bu yana yıllık bazda en kötü performans gösterdiği yıl oldu.

Euro da benzer şekilde tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

İşlemciler, piyasada hacmin çok yüksek olmadığını ve bu nedenle de en ufak işlemlerin bile büyük dalgalanmalara neden olduğunu söylüyor.

Kaynak : Diken

Türk lirasının hızlı değer kaybında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına daha fazla müdahil olduğuna ve Merkez Bankası gibi kurumların bağımsızlığına yönelik kaygılar etkili olmayı sürdürüyor.

Ayrıca Financial Times gazetesinde bugün yer alan bir haber, lira üzerindeki aşağı yönlü baskının daha da artmasına neden oldu.

Gazete, Avrupa Merkez Bankası'nın euro bölgesinin en büyük bankaları arasında bulunan BBVA, UniCredit ve BNP Paribas'nın liradaki sert düşüşten etkilenme olasılığının yarattığı riskten kaygı duyduğunu bildirdi.

Gazetenin konuya yakın iki kişiye dayandırdığı haberinde, ECB'nin Türkiye'deki bankaların liranın değer kaybı nedeniyle döviz kredilerini ödeyememe riskinden endişelendiğini ifade etti.

Bankacılık sektörünün toplam varlıklarının yüzde 40'ını döviz cinsi kredilerin oluşturduğu vurgulandı.

Haberde, liradaki değer kaybının Türkiye'de büyük yatırımları bulunan Avrupa bankalarının gelirlerini olumsuz etkilediğine de dikkat çekildi.

YENİ EKONOMİ MODELİ AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Piyasanın izlediği bir diğer gelişme de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün açıklaması beklenen yeni ekonomi modeli olacak.

Piyasa oyuncuları, bu modelin mevcut ekonomik sıkıntıları aşmak için yeterli olup olmayacağının ve Erdoğan'ın bazı zorlu adımların hayata geçirilmesine sıcak bakıp bakmadığının yakından takip edildiğini söylüyor.

Erdoğan, dün Rize'de yaptığı konuşmada, "Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allahımız var. Hiç endişelenmeyin. Çok çalışacağız ve 2023 yılına farklı gireceğiz'' dedi.

Lira üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturan bir diğer gelişme de ABD'nin iki bakana yaptırım uygulama kararının ardından Washington'a giden heyetin uzlaşma sağlayamadan geri dönmüş olması.

Kaynak: BBC Türkçe 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 11:51
YORUM EKLE