'Kayyumlar doğayı da sevmiyor... Van'da 15 bin ağacı kuruttular'

'Kayyumlar doğayı da sevmiyor... Van'da 15 bin ağacı kuruttular'
 

Van’da DBP’li Belediye döneminde Saidi Kurdi Caminin çevresine dikilen 15 bin ağaç, kayyumun sulamayı durdurması nedeniyle kurudu.Van ÇEVDER başkanı Ali Kalçık, İpekyolu Belediyesi tarafından büyük bedel ve emeklerle verilerek yapılan ormanlık alanın kuruduğunu söyledi. Kalçık, ormanlık alanın Van'da yaşayan insanlar ve canlılar için önem arz ettiğini belirterek, "İnsanların ve diğer canlıların, yaşayabilmesi için en azından kişi başına 15 metrekare yeşil alan olması gerekirken, maalesef ilimizde bu rakam 2 metre karenin altına düşmüştür. Bu kadar ihtiyacını duyduğumuz yeşil alanları koruyamayan bir anlayışı şiddetle kınıyoruz. Kayyumun atanmasıyla bu ormanlık alanların bakımı, sulamasının yapılmadığı, jeneratör yakıtı gerekçe gösterilerek on binlerce ağacın ölümüne sebebiyet vermişlerdir" dedi.
Belediyenin bu tutumunun kapitalist bir anlayışın göstergesi olduğunu vurgulayan Kalçık, "Daha önce İpekyolu Belediyesi'nin yönetiminde dikilen 15 bin ağacın devamında, her yıl binlerce daha ağaç dikeceği kararı verildi. Fakat buna rağmen mevcut dikilen 15 bin ağaç sulanmadı ve kurudu. Ekolojik Belediyecilikle, kapitalist anlayışın somut göstergesidir. Kapitalist gölgesini satamadığı ağacı keser, bu söylemden de anlaşıldığı gibi atama ile gelen yöneticiler, doğaya sahip çıkmıyorlar" diye konuştu.
ÇEVDER olarak bu tutumu kınadıklarına dikkat çeken Kalçık şunları söyledi :  "Suyumuzu toprağımızı, havamızı, her gün biraz daha kirletenler, yönetici ve kayyumlar yarın görevleri bitince bu sorun ve sıkıntıyı biz ve çocuklarımız yaşayacak. Popülist söylemlerle halkı farklı şekilde manipüle edenler mevcudu genişleteceği yerde doğanın ölümüne sebebiyet vermişlerdir. Bu tutumu şiddetle kınıyor, Van halkının doğasına, çevresine, suyuna, toprağına havasına duyarlılık göstermesini istiyoruz"
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 10:51
YORUM EKLE