Biyologlar : Alkolizm 'sarhoş maymunların mirası' mı?

Biyologlar : Alkolizm 'sarhoş maymunların mirası' mı?
Biyologlar, insanların zararlı alışkanlıklara meyilli olmasının nedenlerini açıklayan genetik bir mutasyon keşfettiler. Alkolizm ve benzeri zararlı alışkanlıkların kökeninde genetik mirasımız yatıyor gibi görünüyor.

Aşırı alkol tüketimi sağlımız açısından zararlı: Evet, bunu hepimiz biliriz. Fakat, temkinli yaşamamız durumunda dahi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ruh halimizi ve davranışlarımızı değiştirebilir, karaciğer ve kalp gibi organlarda hasara yol açabilir, farklı kanser türlerinin oluşumuna neden olabilir ve bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir.

Alkol, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yılda neredeyse 88 bin kişinin ölümüyle bağlantılı olarak, önlenebilir yaygın ölüm nedenleri sıralamasında dördüncü sıraya yükselmiş durumda. Bunun ötesinde, dolaylı ölümlere de neden olabiliyor; 2014 yılında, trafik kazalarıyla ilgili ölümlerin neredeyse üçte biri sarhoş sürücülerden kaynaklanmaktaydı. Ulusal Sağlık Enstitüsü, ABD’de 18 yaş üzeri 15,1 milyon kişinin alkol kullanımına bağlı sağlık sorunları (AKS) yaşadığını ve söz konusu oranın da bu yaş grubunun yüzde 6’sından fazlasını oluşturduğunu ifade ediyor.

Alkol sağlığımız açısından kötü olsa da bedenimiz her zaman onu almaya hazır; zira beyinlerimizdeki keyif, motivasyon ve istek duygularından sorumlu olan “ödüllendirme yolu” kısmını harekete geçiriyor. Ödüllendirme yolu, genelde bir organizmanın hayatını sürdürmesi ve çoğalması için belirli bir davranışın güçlendirilmesi amacıyla faaliyet gösterir. Ödüllendirme yolunu harekete geçiren kimi doğal uyarılar, besin, su, cinsellik ve ebeveynlik sorumluluğun yerine getirilmesidir (bunların tümü, bir canlının hayatta kalmasına ve çoğalmasına yardım eder). Öte yandan alkol, işyerinde geçen uzun bir günün sonrasında rahatlamak için kusursuz bir tercih olmaktan başka, bilinen herhangi bir fayda içermiyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 09:54
YORUM EKLE