Trump : Kürtler harika insanlar, inanılmaz savaşçılar, zeki müteffikler

NATO'dan çıkarız ama gerek yok" diyen Trump: Kürtler harika insanlar  Trump NATO zirvesinde diğer batılı liderlere ''ABD, Avrupa'yı sübvanse edebilmek için cebinden fazladan on milyarca dolar ödüyor. Tüm üyeler 2024'e dek GSYİH'nin en az yüzde 2'sini savunmaya harcama sözünü hemen şimdi yerine getirmeli ve bu oran nihayetinde yüzde 4'e çıkmalı'' dedi.

Trump : Kürtler harika insanlar, inanılmaz savaşçılar, zeki müteffikler

VANHABERDAR - "NATO'dan çıkarız ama gerek yok" diyen Trump: Kürtler harika insanlar  Trump NATO zirvesinde diğer batılı liderlere ''ABD, Avrupa'yı sübvanse edebilmek için cebinden fazladan on milyarca dolar ödüyor. Tüm üyeler 2024'e dek GSYİH'nin en az yüzde 2'sini savunmaya harcama sözünü hemen şimdi yerine getirmeli ve bu oran nihayetinde yüzde 4'e çıkmalı'' dedi.

Bunun üzerine liderler programda yer almayan aci toplantı gerçekleştirdi.

"NATO'DAN ÇIKMA TEHDİDİ OLMADI"

ABD merkezli Politico, zirvede Trump'ın "taleplerinin karşılanmasının vahim sonuçları olacağı" uyarısında bulunduğunu duyurdu. Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskait ise ''Trump NATO'dan çıkmakla tehdit etmedi, sadece NATO üyelerinin savunma harcamaları hedeflerini daha kısa zamanda tutturmalarını talep etti'' diye konuştu.

Acil toplantının ardından basın toplantısında Trump'a "ABD'yi Kongre'nin onayı olmada NATO'dan çıkarıp çıkaramayacağı" soruldu. Trump ''Bence muhtemelen (Kongre'nin onayı olmadan) çıkarabilirim, ama buna gerek yok. Çünkü müttefikler harcamaları 33 milyar dolar artırmayı kabul etti. Daha önce hiç olmadığı kadar katkılarını artırdılar'' cevabını verdi.

"HARCAMALARIN YÜZDE 90'INI ABD YAPIYOR...

"NATO'dan çıkarız ama gerek yok" diyen Trump: Zirvede NATO'dan çıkma tehdidinde bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Trump, ittifak harcamalarının yüzde 90'ını ABD'nin karşıladığını, diğerlerinin katkılarını artırmaması halinde son derece mutsuz olacağını liderlere söylediğini ifade etti.

"PUTİN İLE GÖRÜŞME"

16 Temmuz'da Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştireceği zirveye de değinen Trump, diğer ittifaka üye ülkelerin liderlerinin zirveyi 'muhteşem' diye karşıladıklarını söyledi. Trump ''Putin benim düşmanım değil, o bir rakip. İyi anlaşacağımızı umuyorum. Umarım dost oluruz'' diyerek şöyle devam etti: ''Putin'le nihai hedef, dünyada artık nükleer silah, savaş ve hastalık olmaması.''

"KÜRTLER HARİKA İNSANLAR, İNANILMAZ SAVAŞÇILAR"

Afganistan, Irak ve Suriye'de terörle savaştan söz ederken Irak'ta Peşmerge Güçleri'ni desteklemeye devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Trump, ''Kürtler harika insanlar, inanılmaz savaşçılar, zeki müttefikler'' ifadesini kullandı.

Kaynak : ZERNEWS

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 15:53
YORUM EKLE