ABD IŞID Temsilcisi McGurk, Rakka'da YPG'lileri ziyaret etti

ABD Başkanı Trump'ın IŞİD'le Mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Suriye'nin Rakka kentine giderek YPG ve Rakka Sivil Meclisi yetkilileri ile görüşmelerde bulundu.

ABD IŞID Temsilcisi McGurk, Rakka'da YPG'lileri ziyaret etti

VANHABERDAR - ABD Başkanı Trump'ın IŞİD'le Mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Suriye'nin Rakka kentine giderek YPG ve Rakka Sivil Meclisi yetkilileri ile görüşmelerde bulundu.

Mcgurk, YPG yetkilileri ile yaptığı görüşmede, Rakka'nın yeniden inşası için destek sözü verdi. Sputik'yen Hikmet Durgun'un YPG kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ABD'nin IŞİD Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı Binbaşı James Jarrard ile bazı koalisyon güçleri yetkilileri bugün öğlen saatlerinde askeri bir helikopterle Rakka kentinde giderek Rakka Sivil Meclisi eşbaşkan Halit Berkel ve yöneticileriyle bir araya geldi. Yapılan görüşmede Rakkalı sivillerin durumu ele alınırken, kentin IŞİD'den alınmasında sonrası onarımı da konuşuldu. McGurk'un Rakka Sivil Meclisi'ne siviller için ve kentin yeniden onarımı için yardımları artırma sözü verdiği öğrenildi. 10.07.2018 Trump'ın temsilcisi McGurk, Rakka'da YPG'yi ziyaret etti

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YAPILACAK PROJELER'

Sputnik'e konuşan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Halit Berkel, ABD'nin IŞİD'le Mücade Özel Temsilcisi Brett McGurk ve koalisyon askerlerinin Rakka'yı ziyaret ettiklerini belirterek, "Bu ziyaret, Demokratik Suriye Güçleri'ne ve Rakka Sivil Meclisi'ne destek amaçlıdır. Brett McGurk ve koalisyon askerleriyle yarım saat süren bir toplantı yaptık. Toplantıda, Rakka'nın yeniden onarımı konuşuldu ve bu konuda söz verdiler. McGurk v koalisyon askerleri aynı zamanda siviller için de yardım sözü verdiler. Toplantıda, önümüzdeki dönemde yapılacak projelere ve ilişkilerin daha da geliştirilmesine ilişkin konular konuşuldu" dedi.

'ASKERİ YARDIMLAR ARTIRILACAK'

Mcgurk daha sonra YPG'nin komutanları ile Demokratik Suriye Güçleri'nin komutanları Rakka yakınlarında görüşmeler gerçekleştirdi. Mcgurk'un YPG ve DSG'ye yaptıkları askeri yardımlarının artırması konusunda da söz verdiği öğrenildi. Mcgurk daha önce de birçok kez YPG ve PYD yetkililileri ile görüşmüş ancak Türkiye b görüşmeleri tepkiyle karşılamıştı.

Kaynak : Zernews

YORUM EKLE