AMAÇ HİZMET Mİ  ? TALAN MI?

Kapitalist, rantçı, ötekileştirici ,irade tanımaz sistemin Kürdistan’a özel uyguladığı ‘’kayyum Politikası’’gün geçmiyor ki yeni bir doğa katliamına imza atmasın.

Kayyumlar atandıkları her kürt şehrini birer çöplüğe dönüştürmeden ayrılamamaya and içmişler . Halkın iradesini gasp edip ,doğasını talan etmeyi ,ellerinin değdiği her yeri rant alanına çevirmeyi ,şehrin her köşesini salyaları akan sermayedarlara peşkeş çekmeyi ‘’yerel yönetim ,belediyecilik’’sanan zihniyet Türkiye ‘nin en büyük ,yeryüzünün en büyük sodalı gölü olan WAN GÖLÜ ‘nü her gün biraz daha tahrip etmekte.

İlk olarak Wan ‘nın Edremit ilçesinde karayolları 11’inci Bölge Müdürlüğü bürokratlar için yapılan yeni hizmet binası ve lojmanlara ulaşım sağlamak için ihtiyaç olmadığı halde körülü kavşak yapıldı.Kavşak yapımı nedeniyle gölün içine 60 metre dolgu yapıldı ve sonrasın da Wan Halkının ‘’utanç duvarları’’ dedikleri 400 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde duvar örüldü. Evet birilerinin makam araçları rahat geçsin diye göl yok ediliyor ve yine buna hizmet deniyor.

Yine Wan XORKUM (DİLKAYA) Köyünde göl kıyısında bulunan sazlık ve bataklıkla alana 100 kamyon kum dökülerek halk plajı yapıldı.Sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle doğal zenginlik alanları olan sulak alnlar doğal işlevleriyle yeryüzünün en önemli ekosistemidir .Burdaki ekolojik sistemi bozmayı da hizmet olarak sundu kayyum .

Bitti mi tabi ki hayır !!! Wan Edremit ilçesi Çiçekli mahallesinde ikinci halk plajının açılışı yapıldı.İkinci halk plajı 3 dönümden fazla sazlık alanın kurutulmasına mal oldu.Wan Gölü kıyısında özellikle sazlık ve bataklık alanlar seçilip tahrip edilip hizmet olarak sunulmaya devam edliyor. Sazlıklar gölü doğal olarak temizlerken bununda önüne geçiliyor.

Wan Gölü’nü tahrip etmeyi hizmet olarak sunan zihniyete şunu söylebilirim ..Hizmet mi etmek istiyorsun öyleyse;

1- Kapalı bir havza olan yani kendini temizleyemeyen Wan gölü kıyısı poşet, pet şişe ,çöplerle dolup taşmış bunları temizleyerek hizmet verebilirsiniz.

2- Wan Gölü’ ne 1 il ,6 ilçe, 140 köy ve sanayi kuruluşunun evsel ve sanayi atıkları hiçbir arıtma işleminden geçmeden akmakta. Modern ,işleyen ve büyük kapasiteli bir arıtma tesisi yaparak gölü kurtarabilir ve hizmet verebilirsiniz.

3- Gölün etrafında sazlık ve bataklık olmayan alanları kimsenin rant bahçesi yapmadan,tarihsel ve kültürel hafızayı yok etmeden plaj yaparak hizmet edebilirsiniz..

Amaç hizmet ise eğer bu ve bunlara benzeyen birçok iş yapılabilir .Şu hususu özellikle belirtmek isterim kayyumdan ve kayyum zihniyetinden hizmet beklenmemekte onları göreve çağırmak gibi bir amaç gütmemekteyiz zira kendilerinin görevi irade gaspı ve talandır..Onlara düşen görev halkın iradesinin halka teslim edilmesidir.Temel amaçları;Wan’ın HES ve güvenlik baraj cehennemi haline getirilmesi ,yılların ağaçlarının göz kırpmadan kesilmesi ,Çaldıran da yaşamı bitirecek olan JES ‘lere çanak tutulması ,kültürel mekanların yok edilmesi ,Muradiye Şelalesinin satılıp tekelleştirilmesi ise biz amacınızın hizmet değil talan olduğunu ,obur sistemin rantçılarını doyurmak olduğunu her seferinde afişe etmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE