Yıldırım'dan, Demirtaş ve Hasip Kaplan açıklaması

Yıldırım'dan, Demirtaş ve Hasip Kaplan açıklaması
VANHABERDAR - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın durumu ve Hasip Kaplan’ın sosyal medya paylaşımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özgürüz.com’a açıklamalarda bulunan Yıldırım, “‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ sloganını şiar, düstur edinen bir partiyız. Bu açıdan partimizin ilkeleri biliniyor. Bunun dışında, ötesinde ki her tutum çok keskince reddedilecek ve mahkum edilir. “ dedi.

Yıldırım, “ Zor koşullardan geçiyoruz. OHAL koşullarda kongre süreci gerçekleştiriyoruz. 11 Şubat'ta gerçekleştirecek kongrenin bizim için bir önemi var. Birçok kurumun tartışmaya cesaret edemediği konuyu, biz tartışarak kongre sürecine gidiyoruz. Bu ülkede 50 yıldır sunuculuk yapanlar var. Sendika başkanlığı yapanlar var. Değişmeyen parti başkanları var. O açıdan Demirtaş'ın kararı devrim niteliğindedir. Partimizin dostları emin olsunlar ki yapılan tartışmalar bizim için çok önemli. Ama değerli dostlarımız bu tutuma daha derinlikli bakması lazım. Demirtaş siyaseti bırakmadı. Tam tersine daha fazla çalışma istemi var. HDP'nin içine oynamaya çalışan art niyetli çok sayıda isim var. Dostlarımızın olayın bu yönünü görmesi gerekiyor.” Dedi.


‘Demirtaş’ın kararı devrimci bir tutumdur, örnek alınmalı’

Yıldırım, “ Sayın Demirtaş sabahtan akşama bu kararı almadı, bu kesinlikle bütün yönleriyle, bütün ayrıntılarıyla tartışılıp eş başkanımızın önerisi, talebi ve istemi üzerine gündemimize gelmiş ve detaylı bir değerlendirmeden sonra alınmış bir karardır. Bütün yönetimlerimizden, halkımızda bir buruklukla karşıma durumu söz konusu. İyi niyetli bir çok eleştiri ve tenkit alıyoruz, bunlara da saygı duyuyoruz. Bütün bu eleştiriler, hem sayın eş başkan, hem bizim için çok değerlidir. Yeni hamleler, planlar gerçekleştirme açısından güç veriyor. Ama bu devrimci yaklaşımı, saygıdeğer tutumu daha değerli, eş başkanımızın dediği gibi koltuk makam gibi kaygılara feda edilmeden saygı duyulması gereken bir durum. Bütün aydınlarımız, gazetecilerimiz kararı sayın eş başkanımızın tutumunun devrimci bir duruş olduğunu görmeli. Bir anda açığa çıkmış bir durum değil. Defalarla karşılıklı, haberleştik. Netice itibariyle bende kendisiyle görüştüm. 1.5 yıldır kendisi tutuklu. Ben de 1.5 yılda sadece 1 defa görüşebildim, Adalet Bakanlığı görüşme izni vermiyor. Zindan koşullarında dahi olsa bir ortaklaşma koşulu, zemini sunulmadı. Darbe, OHAL zihniyeti buna izin vermiyor. Amaçları partimizi etkisiz kılmak için tecrit ve izolasyon açıklaması. Bunların hepsini değerlendirdik, eksikler gerçekçi bir biçimde uzun istişareler ile karar aldık. Bu karar önderlik gerçekliği ve derin birikim, yetkinlik, daha güçlü örnek olabilmek, anti-demokratik, tek adam zihniyetini kırmak için eş genel başkanımız böyle adım attı.” Diye konuştu.


“Sayın Eş Başkanımız siyaseti bırakmadı” diyerek sözlerini sürdüren Yıldırım, “ Eş Genel Başkan demokrasi mücadelesini terk etmedi ve tam tersine daha fazla çalışma istemi var. Bunu biz biliyoruz ve görüyoruz. Kendisi de bunu açıklığıyla paylaştı. Güven oluşturmak, siyaset yapmak sadece eş başkanlıkla olmuyor, her zeminde bunu yapabiliyorsunuz. Üye olma koşulları kalmasa dahi yine mücadele edeceğini kararlılıkla ifade etti. Bunu görmeyen, HDP’nin içine oynayan, süni tartışmalar yaratan art niyetli çabalar var. Bizim dostlarımızın da bunu görmeleri gerekiyor. Biz HDP yönetimi olarak, hem Sayın Demirtaş ile birlikte daha fazla çalışacağımızı ve örnek olacağımızı belirtmek istiyorum. İyi niyeti parti dostlarımızın tabi ki kaygıları var, bunu anlıyoruz. Bunun cevabını en iyi sayın Eş Başkan verecektir. Eş Başkan durumu pozisyonu tek başına mücadele etmek yetmiyor. Bunu Eş Başkan olmaksızın da yürütülebileceğini topluma göstermek istiyor.” İfadelerini kullandı.


HDP Eski Milletvekili Hasip Kaplan’ın sosyal medya paylaşımları ile başlayan tartışmaları da değinen Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü :


“HDP Devrimci bir partidir, radikal demokrasiyi savunur, Denizlerden, İbo’lardan, Kemallere, Mazlumlara, Sakine’lere kadar bu ülkenin bütün devrimci mücadelesini miras olarak kabul eden bir partidir. Deniz’in idama giderken söyledi ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ sloganını şiar, düstur edinen bir partidir. Bu açıdan partimizin ilkeleri biliniyor. Bunun dışında, ötesinde ki her tutum çok keskince reddedilecek ve mahkum edilir. Kimden doğru gelirse gelsin. Bahsi geçen şahıs vekilliği bittiğinden beri partimizle organik, direk ilişkisi olmamış bir şahıstır. Şu anda parti kaydını sorguluyoruz. Hala üye midir, değildir onu bile bilmiyorduk bu durum gelişirken. Bu anlamda geliştirdiği sözler, yaklaşımlar bizi bağlamadığı gibi tam tersine karşısında mücadele ettiğimiz gibi yaklaşımlardır. Bu açıdan partimizin programı, tüzüğü, ilkeleri ortadadır. Hiç kimsenin özel savaş yöntemleriyle partimizin içine oynamaya, dostlarımızı, yöneticilerimizi zan altında bırakmaya hakkıda yoktur, haddi de yoktur. Buna karşı partimiz tutumunu ortaya koymuştur. Sosyal medyada bu tür benzeri polemiklerin, karanlık odaklar tarafından körüklenmeye çalışıldığını da biliyoruz. On binlerce trolün bu meseleleri derinleştirmek için hazırda beklediğini iyi biliyoruz. Sarayında ki bu yöndeki faaliyetlerini biliyoruz. Art niyetli partimizi sevmeyen, benimsemeyen, düşmanlık yapan kesimlerin olduğunu biliyoruz. Her fırsatta partimizi zarara uğratmaya çalışan kesimler olduğunu biliyoruz. Özel harp, psikolojik harp ile ilgili kesimler olduğunu biliyoruz. Bu polemikle karanlık kesimin maskeleri de düşmüş oldu. O anlamda böylesi bir yaklaşımı reddediyoruz. Partimiz ile bir bağı olmayan bir şahıstır. Bu kadar tutuklama, yıkım, zalimce, hukuk dışı duruma karşı bu bahsi geçen şahsi yanımızda görmedik. Etkinliğimde, çalışmamızda bulunmuş değil. Vekilliği bittiğinden beri partimizin çayını içmeye bile gelmemiştir. O açıdan söylediği bizi bağlamıyor, partimiz adına bu ve benzer şahısların söz söyleme yetkisi yoktur. Tüm kamuoyu bunu bilmelidir. Bu benzer yaklaşımlar iyi niyetli değil, Türk’ün, Ermeni’nin, Kürd’ün, Laz’ın, kadının, gencin çıkarına değil. Bu tür puslu havalarda harekete geçenler özel harp ile bağlantılı unsurlardır. Sosyal medyanın bu süreçlerde bu kampanyalar saray beslemeli trollerdir. Bütün partililerimize temel çağrımız daha dirayetli olmaları ve partimizin açıklamalarını, resmi tutumun esas almalarıdır. Bütün bu hususlar, başka yaklaşımlar ihtiyaç olursa değerlendirilecektir. Bu tür polemikleri düzeysizlik ve seviyesizlik olarak ele alıyoruz. Bütün olgunluğumuzla halklarımız için önümüzde ki süreci en güçlü biçimde karşılayacağız.” (HABER MERKEZİ)


Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 09:54
YORUM EKLE