SON DAKİKA

Mahkemeden tazminat talebine ‘Erol Taş’ reddi!

VANHABERDAR – Ünlü Oyuncu Yeşilçam Emektarı Eriş Akman’ın bir TV dizisinde ‘Aile Şerefi’ filmde oynadığı karaktere yönelik hakaret edici konuşmaların geçtiği gerekçesiyle açtığı davada mahkeme Eroş Taş örneğini vererek tazminat talebini redetti.

Yeşilçam emektarlarından ünlü oyuncu Eriş Akman, ‘Kara Sevda’ adlı TV dizisini izlerken, 1976’da usta oyuncularla birlikte rol aldığı ‘Aile Şerefi’ adlı filmden sahnelerin kullanıldığını gördü. Akman, filmde canlandırdığı Oktay karakteri hakkındaki “İfrit oluyorum bu adama”, “Mahvetti insanların hayatını deyyus”, “Kendisini her şeyin sahibi sanıyor” gibi yorumlara kızdı ve mahkemeye başvurdu.

Kendisine hakaret edildiği ve görüntülerinin izinsiz kullanıldığı iddiasıyla maddi ve manevi tazminat davaları açan; resminden, yeteneğinden ve ününden haksız yararlanmak ve ticari kazanç sağlamak adına görüntülerinin yayınlandığını iddia etti. Ayrıca kişilik haklarının zedelendiğini, onur ve haysiyetinin ihlal edildiğini öne süren Akman’a mahkemenin verdiği yanıt, Gazete Habertürk’ten Hayati Arıgan’ın haberinde yer aldı.

1976 yapımı Aile Şerefi adlı filmde Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen ve Şevket Altuğ gibi usta oyuncular rol almıştı

“BAŞARIYI GÖSTERİR”

Mahkeme, filmin kötü karakteri Oktay’a karşı izleyicinin yaptığı kötü yorumların oyuncunun karakteri yansıtmasındaki başarısını gösterdiğini belirterek, tazminat talebini reddetti.

Hâkim Şule Binnaz Aydın Yunus gerekçeli kararda şu ifadelere yer verdi:

“Türk toplumunda halen dizi ve filmlerde rol alıp büründüğü karakteri başarıyla canlandıran oyunculara halkın duyduğu tepki, öfke ve beğeni yıllar geçse de izlerini sürdürmektedir. Tıpkı Erol Taş karakterinin yıllardır soyadı gibi taş kalpli, zalim, kötülük yapan bir karakter olarak bilinmesi nedeniyle toplum içinde kötülük yapan kişilere ‘Erol Taş gibi zalim, hain’ gibi sıfatlar yakıştırılıyor. Bu durum Erol Taş’ın aslında rol aldığı karakterleri ne kadar başarı ile temsil ettiğinin bir göstergesi olup onun o kişinin gerçekte hain, zalim olduğunu şeklinde yorumlanmaz. Bu oyuncunun kişiliğine yönelik bir saldırı değildir.”

Kaynak : Cumhuriyet

Okumadan Geçme

Terim, Kayseri’de Kebapçı Selahattin maskesiyle protesto edildi

Mekanını bastığı Selahattin Aydoğdu tarafından darp edildikten sonra Milli Takım Genel Direktörlüğünden ayrılmak zorunda kalan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir