TJA Van Bileşenlerinden kadına şiddet ve Diyanet açıklaması!

TJA Van Bileşenlerinden kadına şiddet ve Diyanet açıklaması!
TJA Van Bileşenleri yaptıkları yazılı açıklama ile Van’da sokak ortasında bir kadına uygulanan şiddeti ve Diyanet İşleri Başkanlığının ‘9 yaşında ki kız çocukları evlenebilir’ şeklinde ki açıklamasını kınadı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi :

Van’da hafta içinde yaşadığımız kadına şiddet olayı yıllardır söylediğimiz gerçeği bir kez daha apaçık gözler önüne sürmüştür. Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi önünde meydana gelen olay, ‘Kadına şiddet’ vakasında geldiğimiz noktayı göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Y.P isimli kadının eşi olduğu belirtilen A.P.'nin Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınmasının ardından alel acele serbest bırakılması ise kamuoyu vicdanını bir kez daha yaralamıştır.

Serbest bırakılmasının gerekçesi olarakta şiddet gören Y.P.'nin ise eşinden şikayetçi olmaması gösterilmiştir. Şiddet gören Y.P’nin her ne kadar şikayetçi olmadığı iddia edilmişse de biz kadınlar olarak eşine şiddet uygulayan A.P’den şikayetçiyiz.

Y.P’nin yaşadıkları artık kadına yönelik şiddetin evden sokağa taşındığını gösteriyor. Kadınlara sadece çocuk doğurmak gibi bir rol biçen mevcut iktidarın yarattığı zihniyetin bugün sokakta ki yansıması Van’da eşine şiddet uygulayan A.P’dir.

A.P’nin serbest bırakılması ile birlikte artık hiçbir kadının hukuki güvencesi kalmamıştır. Kadınların hayatı her an büyük bir tehlike ve tehdit altındadır.
Eril zihniyet, artık kadınlara sokak ortasında şiddet uygulamakta bir beis görmüyor. Kadın Özgürlük Mücadelesinin yükseldiği bir dönemde kadınlara yönelik şiddetin artması manidardır. Direnen ve eril zihniyeti kabul etmeyen kadına yönelik şiddet arttığı sürece ona karşı mücadelemizde yükselecektir.

Değerli basın emekçileri,

Tamda bu olay yaşanırken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklaması ise dehşet vericidir. Van’da yaşanan olay, Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde verilen fetva ve bilgilerin sokağa yansımasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinde 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceğini ve gebe kalabileceğini iddia etmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı daha öncede "boş ol" yazarak cep telefonuna atılan bir mesajla boşlanılabileceğine onay verilen, muta nikâhının uygulanmasını teşvik edici açıklamaların yapıldığı, çağ dışı ve ataerkil söylemlerle kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsiyetçi ayrımcı, baskıcı, değersizleştirici zihniyetin sürekli üretildiği bir platform olmuştur.
Bu yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı derhal kapatılmalıdır.
Tüm bu yaşananların hükümetin politikalarından bağımsız olduğunu da düşünmüyoruz. Yaşadıklarımız bizzat AKP hükümeti tarafından yükselen ve direnen özgür kadının sesini kısmak ve bastırmak amacıyla yürürlüğe konulan politikalardır.

Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamayı ve Van’da sokağa taşan kadın şiddetini bir kez daha lanetliyoruz. Dün olduğu gibi bugün de, yarında kadına yönelik her saldırıya karşı alanlarda olacağız.

Çok iyi biliyoruz ki tüm toplumun özgürleşmesi, kadının özgürleşmesi ile mümkündür.


Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 10:23
YORUM EKLE