‘Aktif siyaset’ yürütmeyen partilere ‘Otomatik’ kapatma geliyor

Seçimlerle ilgili yürürlükteki kanunların hepsinin tek çatı altında toplanması ve buna göre ülke genelinde örgütlenmeyen ve iki kere üst üste kongresini yapmayan partilerin kapatılması için düzenleme hazırlandığı belirtildi.

Siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapabilmesi için, MHP’nin mutabakatıyla hazırlanan yasal değişikliğinin yarın TBMM’ye sunulacağı açıklanırken, AKP yönetimi bir yandan da ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyum kapsamında atılacak adımları belirlemeye çalışıyor.

Buna göre seçimlerle ilgili yürürlükteki düzenlemeler ‘Türkiye Seçim Kanunu’ adlı çerçeve yasada toplanacak.

Bu bağlamda aktif siyasi faaliyet yürütmeyen partilerin durumu da gündeme getirildi. AKP’nin istediği değişikliğe göre, bir siyasi partinin faaliyetlerine devam edebilmesi için bazı şartlar getirilecek. Bu kapsamda, Türkiye çapında teşkilatlanması olmayan ve iki kere üst üste kongresini yapmayan siyasi partiler kendiliğinden feshedilmiş sayılacak.

Siyasi partilerin sicil kayıtlarının tutulduğu Yargıtay’a göre Türkiye’de faaliyette olan 88 parti var. Yüksek Seçim Kurulu’nun en son aldığı karara göre ise bu partilerden sadece dokuzunun seçime girme yeterliliği bulunuyor.

Kaynak : Türkiye

Okumadan Geçme

Newroz ateşi bu yıl ilk kez Antalya’da yakıldı

Yılın ilk Newroz’u Antalya’da kutlandı. “Newroz Direniştir, Faşizm Karşı Halkların Baharıdır” sloganıyla bir araya gelen …

Bir Cevap Yazın