SON DAKİKA

Akşener Kürt olduğunu ima etti ve ekledi : Ailem Diyarbakırlıdır

Bu haber 29 Kasım 2017 - 18:30 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

AKŞENER’DE GELENEĞE BAĞLI KALDI

Siyaset sahnesine Doğru Yol Partisi (DYP) ile çıkan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile devam eden ve şimdi de İYİ Parti ile sürdürmek isteyen Akşener, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, daha önce Turgut Özal, Bülent Ecevit ve Tayyip Erdoğan’ın başvurduğu “kendine Kürt damarı bulma” geleneğini bozmayarak, “Babamın ailesi Yunanistan’a Diyarbakır’dan gönderilmiş” dedi.

‘DİYARBAKIRLI’ MERAL AKŞENER

Akşener, ‘’Sen Türksün, ben Kürdüm’’ diye bir şey yok. Herkes kendinin ne olduğunu bilir. Babamın ailesi Yunanistan’a Diyarbakır’dan gönderilmiş. Ailemin geldiği yer Diyarbakır. Bir de etnik aidiyetin günümüzde psikolojik olduğuna ve buna da saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Aidiyetiniz sizinle alakalı ve çok kıymetli” dedi.

‘ŞUURUN ATLINDAKİ MESAJ’

Röportajının devamında neden “Kürt meselesi” demediklerini de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce söylediği “düşünmezseniz yoktur” sözün hatırlatırcasına şunları söyledi: “Kürt meselesi değil, Güneydoğu meselesi dedik. Çünkü Kürt meselesi dediğiniz zaman şöyle bir şey oluyor: Şuurun altına şöyle bir mesaj iletiyorsunuz. Kürtler problem!”

‘ANNESİ KÜRT’ TURGUT ÖZAL

Akşener’in “Kürt açılımı” daha önceki Kürt siyasetçilerin kendine “Kürt bağı” bulma arayışlarını hatırlattı. Bu alanın ilklerinin başında Turgut Özal geliyor. Özal siyasete girip 12 Eylül’ün kızgın günleri biraz geçtikten sonra “Kürt damarını” hatırlayarak “annesinin Kürt olduğunu” söylemişti.

‘KÜRTZADE’ BÜLENT ECEVİT

“Kürt bağı“nı geç fark eden bir diğersiyasetçi ise Bülent Ecevit’ti. Dedesi “Mustafa Şükrü Efendi’nin “Kürtzade” olarak tanındığını söylemişti. Ecevit, Akşam gazetesine verdiği demeçte, “Ailemizde Kürt kökenliler de olabilir. Mesela rahmetli annemin ailesi Boşnak’tı. Osmanlı’daki büyük vezir-i azamların, büyük komutanların hemen hemen tümü başka kökenlerden gelip Osmanlı Türklüğü’nü benimsemiş kimselerdi” demişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.